Дата: 07.05.2021
Тема: Українське дозвілля
Доброго ранку. Сьогодні я пропоную Вам більше дізнатися про те як проводили свій вільний час наші предки.Перегляньте, будь ласка, відео:
Дякую за Ваш час!Дата: 30.04.2021
Тема: Великодні традиції
Доброго ранку. Сьогодні я пропоную Вам більше дізнатися про свято Великдень.Перегляньте, будь ласка, відео та спробуйте дати відповідь на питання відео-вікторини:
Дата: 23.04.2021
Тема: Вишиванка
Доброго дня, сьогодні ми поговоримо про вишиванку, як традиційний одяг українців. Перегляньте, будь ласка, відео:
Дата: 09.04.2021
Тема: Народний розпис. Кераміка
Сьогодні ми поговоримо з Вами про традиційний народний розпис та ремесла України, а також, подивимося декілька майстер-класів.
Дякую за Ваш час!Дата: 02.04.2021
Тема: Художнє різьблення по дереву
Історія виникнення
Різьблення виникло багато тисячоліть тому, ще коли будували перші дерев’яні будинки. Одночасно з’явилося мистецтво художньої обробки деревини, адже людина завжди намагалася прикрасити свою оселю.
Художнє різьблення по дереву або сницарство — один із найдавніших видів декоративно-прикладного мистецтва, поширений в Україні. Сницарі (або майстри художнього різьблення по дереву) передавали свій досвід із покоління в покоління. Кожен прагнув досягнути в декорі досконалості й неповторності.
Дерев’яні ложки, черпаки, миски, таці, тарелі й інші побутові вироби в 17–18 століттях прикрашали квітково-рослинними й зооморфними мотивами.
У 18–19 століттях різьблення досягло досить високого рівня — з’явилися зразки української народної об’ємної скульптури. Майстри оздоблювали різьбленим декором одвірки, лиштви, вікна, сволоки, віконниці, мисники, полички тощо.
Підбір матеріалів
Спочатку майстри зазвичай обирають вид майбутнього виробу: меблі, архітектурне оздоблення, посуд або дитячі іграшки, господарські знаряддя, обрядові й культові предмети, музичні інструменти чи прикраси тощо. Саме від цього вибору залежить, яким буде різьблене декоративне оздоблення.
Митці ретельно добирають деревину для майбутнього виробу. Перевагу надають липі, горіху, кленові, буку, дубу, груші та березі. Зважають на фізичні (гнучкість, твердість), декоративні (текстура, колір і фактура), навіть смакові властивості (дух або аромат) деревини. Свій неповторний дух має кожна порода завдяки смолам, ефірним оліям і дубильним речовинам — танідам.
Основні види різьби
Чіткої класифікації немає, оскільки один виріб може поєднувати декілька видів різьби, але умовно все ж можемо виділити основні:
ажурна або наскрізна: вид різьби з повністю вибраним тлом. Її поділяють на прорізну і пропилювальну;
плоска (глуха): основним елементом малюнку є геометричні фігури, які майстер наносить на плоску поверхню у вигляді заглиблень;
рельєфна: об’ємний малюнок на тлі;
скульптурна: вимагає від майстра збереження пропорцій, відчуття перспективи й бачення фігури людей, птахів або тварин з усіх боків. Цей вид різьби вважають найскладнішим.
Дата: 26.03.2021
Тема: Витинанки
Доброго ранку, сьогодні ми поговоримо про витинанки.
Витинанка — вид українського народного декоративного мистецтва. Назва походить від слова "витинати", тобто вирізати. Це орнаментальні прикраси житла, ажурно або силуетно витяті ножицями, вирізані ножем з білого або кольорового паперу. У давнину такі вироби використовували для оздоблення стін, вікон, полиць, груб (пічок — прим. ред.), печей. Як правило, традиційна витинанка містить сюжет: за нею можна було прочитати, що відбувається в селі, хто народився, де весілля, які були свята. Нескладні для опанування прийоми витинання й недорогий матеріал дали чудові зразки прорізного паперового декору, в якому втілені вічні символи природи, колективний досвід пізнання світу, багатство фантазії.
Перші витинанки з'явилися у VІІ-ХІІ столітті у Китаї, на батьківщині паперу. Напередодні свята весни китайські жінки наклеювали на вікна традиційні паперові узори, сюжети у вигляді драконів, квітів, різних символів. У Західній Європі витинанки були подібні до графічних зображень, це були аплікації на одному цілому аркуші паперу. Слов’янські народи використовували витинанку здебільшого як декоративний елемент в народних традиційних орнаментах. Зустрічаються витинанки у артефактах кочових народів Алтаю, на півночі Європи, Балканах і в слов'ян.
В Україні попередниками цього виду мистецтва були витинанки зі шкіри, тканини. Відомий всім кептар і донині, крім рясної вишивки, щедро обшивається різними вирізаними зі шкіри деталями. На Полтавщині до середини ХХ століття верхній жіночий одяг-юпка декорувався аплікаціями з оксамиту або іншої тканини. Часто це були зображення дерева життя, симетричних стилізованих галузок, декоративних елементів. Перші паперові витинанки з'являються в Україні у ХVІІ – ХVІІІ століттях. Це були підкладки для печаток, так звані "кустодії". Коли в середині ХІХ століття папір стає досить дешевим, прикраса-витинанка надовго входить у побут міщан та селян. Її можна було бачити у хатах на вікнах, стінах, сволоках, на печі. Іноді вона замінювала собою настінні малюнки. Витинанка стала популярною прикрасою українського житла.
При всій подібності, витинанки різних місцевостей мають самобутні риси, притаманні лише цьому певному регіону. Так, витинанки західних областей розмиті та дрібно орнаментовані, як і писанки та рушники. Подільські витинанки продовжують традиції народних килимів, гончарних розписів, вишивок. Витинанки Дніпропетровщини перегукуються з петриківським розписом та в кожній паперовій прикрасі проглядається обличчя окремого майстра як творчої особистості.
На свята українці виготовляли особливі витинанки: у вигляді сніжинок-зірочок, хреста, у вигляді барвінку чи постатей ангелів. Витинанка-хрест була оберегом, її чіпляли на сволок, де висіла дитяча колиска. Особливо поширеним в українській хаті було оздоблення божників та мисників. У вигляді серветок з ажурно вирізаними краями вони прикрашали полиці буфетів та тумбочок, служили замість фіранок на вікнах навіть у містах у важкі для держави часи, особливо після війни. На простінках між вікнами в українській хаті висіли витинанки з зображенням "дерева життя". На гіллі цих дерев часто розміщуються птахи, внизу біля дерева можна побачити людські постаті чи силуети звірів. Це символ родини, роду і є типовим для всіх регіонів України.
Технологія виготовлення витинанок:
Ажурна — зображення розміщуються у прорізах;
Силуетна — зображення виступає силуетом;
Одинарна — виготовлені з одного аркуша;
Складна — аплікаційна, з декількох аркушів паперу й тому завжди багатокольорова.
+++
ОтветитьУдалить➕➕➕
ОтветитьУдалить